معرفی دمنوش های خانگی برای تقویت دستگاه گوارش

هزاران سال است که در طب سنتی برای درمان مشکات گوارشی و سایر بیماری ها، دمنوش های گیاهی به بیماران تجویز می شود. 
این چای و دمنوش های گیاهی می توانند به رفع سوء هاضمه، بهبود عملکرد هضم، جلوگیری از ریفلاکس معده، نفخ و اسپاسم، یبوست، اسهال، حالت تهوع و دیگر مشکلات گوارشی کمک کنند. 
در واقع گیاهان دارویی یکی از موثر ترین راه های درمان مشکلات هضم و دستگاه گوارش هستند و معمولا دمنوش هایی که در ترکیبات آن ها گیاهان دارویی چون زنجبیل، نعناع فلفلی، بابونه و قاصدک بکار می رود، به شکل باور نکردنی ای برای دستگاه گوارش مفیدند. 
اما در برخی موارد افراد با این موضوع که کدام گیاهان دارویی و دمنوش ها برای مشکلات مربوط به دستگاه گوارش مفید هستند، کمی مشکل دارند و انتخاب برایشان کمی دشوار است. ما در این مطلب با معرفی ترکیبات موثری از گیاهان دارویی، به شما در تهیه دمنوش های گیاهی مناسب برای تسکین مشکلات گوارشی و بهبود عملکرد هضم، کمک خواهیم کرد.

 

 

دمنوش های گیاهی موثر برای تسکین سریع مشکلات گوارشی

 • دمنوش بابونه و اسطوخودوس

این دمنوش ترکیبی از گیاهان دارویی چون بابونه، اسطوخودوس و بادرنجبویه است که برای کمک به هضم بهتر غذا، جلوگیری از نفخ و اسپاسم و تسکین معده در طب سنتی تجویز می شود.

 

 

گیاه بابونه – تسکین معده و روده

بابونه گیاه دارویی با طبع گرم و خشک بوده که برای سلامتی، بویژه سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید است. شواهد و تحقیقات درباره گیاه بابونه نشان می دهد که این گیاه دارویی با کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری های گوارشی، به تقویت هضم غذا کمک می کند. همچنین عصاره گل بابونه دارای خواص ضد التهابی قوی است و با کاهش اسیدیته معده و رشد باکتری های مضر، از زخم معده جلوگیری می کند. در نتیجه نوشیدن چای بابونه معده را تسکین داده و در طب سنتی برای از بین بردن حالت تهوع و گاز معده توسط پزشکان طب سنتی تجویز می شود.

گیاه اسطوخودوس 

مطالعات در رابطه با گیاه اسطوخودوس نشان می دهد که مصرف آن به عنوان چای و دمنوش، می تواند به مشکلات گوارشی از جمله استفراغ، حالت تهوع، گاز روده، نفخ و اسپاسم، ناراحتی و ورم معده کمک کند. از گیاه اسطوخودوس علاوه بر درمان مشکلات گوارشی، برای تسکین سردرد، دندان درد و .. استفاده می شود و گیاهی آرامبخش و ضد استرس است.

گیاه بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاه دارویی چندساله از خانواده نعناییان است و از برگ های آن که رایحه ای شبیه به لیمو دارند، برای تهیه دارو استفاده می شود. مصرف دمنوش بادرنجبویه به تسکین مشکلات گوارشی از جمله ناراحتی های معده، نفخ و اسپاسم، گاز روده، استفراغ و حالت تهوع کمک می کند. بادرنجبویه در طب سنتی همچنین برای تسکین درد از جمله درد و گرفتگی های قاعدگی، سردرد و دندان درد استفاده می شود. 
قرار گرفتن این 3 گیاه دارویی شگفت انگیز در کنار هم، به بوجود آمدن یک دمنوش ترکیبی موثر برای درمان مشکلات گوارشی منجر می شوند که برای هر نوع ناراحتی گوارشی مفید است و به هضم بهتر غذا در معده نیز کمک می کند.

طرز تهیه دمنوش بابونه و اسطوخودوس

مواد مورد نیاز برای تهیه یک لیوان دمنوش

 • 1 قاشق مرباخوری گل بابونه شیرازی

 • 1 قاشق مرباخوری اسطوخودوس

 • 1 قاشق مرباخوری بادرنجبویه

 • عسل 1 قاشق چایخوری (دلخواه)

طرز تهیه

همه این گیاهان دارویی را به همراه یک لیوان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 15 الی 20 دقیقه دم کرده و یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

 • دمنوش زنجبیل و لیمو ترش

این دمنوش گیاهی ترکیبی از گیاهان دارویی چون زنجبیل، چای ترش و لیمو ترش است و برای بهبود عملکرد هضم، تسکین دل درد و حالت تهوع و جلوگیری از نفخ و اسپاسم بعد از غذا مفید می باشد.

 

 

لیمو ترش – سم زدایی بدن

طبق مطالعات انجام شده لیمو ترش به هضم بهتر غذا کمک می کند، بطوریکه برخی افراد برای کمک به جلوگیری از یبوست، بطور روزانه آب لیمو را به عنوان ملین صبحگاهی می نوشند. ریختن آب یک عدد لیمو ترش تازه در یک لیوان آب ولرم و نوشیدن آن صبح ناشتا، به بهبود عملکرد هضم غذا در معده و روده کمک می کند.
همچنین طب سنتی آیورودا می گوید که طعم لیمو ترش به تحریک "آگنی" (Agni) شما کمک می کند. در طب آیورودا، جهش شدید آگنی سیستم هضم را تقویت می کند و به دستگاه گوارش شما این امکان را می دهد تا غذا را آسان تر هضم کند و به جلوگیری از تجمع سموم در بدن نیز کمک خواهد کرد.

زنجبیل – تسکین نفخ و حالت تهوع

ریشه زنجبیل همواره یکی از پر طرفدار ترین گیاهان دارویی در طب سنتی است و به دلیل خواص بینظیری که دارد برای درمان بسیاری از بیماری ها توسط پزشکان طب سنتی تجویز می شود. 
ریشه زنجبیل دارای ترکیبات فعال آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد استفراغ است که به عنوان یک درمان عامینه برای مشکلات و ناراحتی های گوارشی بشکل دمنوش یا مکمل مصرف می شود. شواهد در این باره نشان می دهد که زنجبیل با افزایش جریان بزاق، به هضم بهتر غذا کمک می کند، سوء هاضمه را از بین می برد و علائم حالت تهوع و استفراغ را نیز بهبود می بخشد.

چای ترش – رفع یبوست و خشکی روده

چای ترش در طب سنتی به گیاه کاهش دهنده کلسترول و فشار خون مشهور است، اما دارای خواص دیگری از جمله هیدراته نگه داشتن دستگاه گوارش نیز می باشد. در واقع چای ترش از خشکی روده جلوگیری کرده و به درمان یبوست کمک می کند.

 

برای مشاوره و خرید

دمنوش های گیاهی ترکیبی

در فروشگاه آنلاین مرهم طب

با شماره های زیر تماس بگیرید :

09123764807

02144640622

یا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

 

خرید دمنوش های گیاهی

 

طرز تهیه دمنوش زنجبیل و لیمو ترش

مواد مورد نیاز برای تهیه 1 لیوان دمنوش

 • لیمو ترش یک اسلایس یا نصف یک عدد لیمو عمانی

 • زنجبیل یک اسلایس نازک

 • چای ترش 2 الی 3 برگ

 • عسل 1 قاشق چایخوری (دلخواه)

طرز تهیه دمنوش زنجبیل و لیمو

همه این گیاهان دارویی را به همراه یک لیوان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 15 الی 20 دقیقه دم کرده و یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

 • دمنوش نعناع فلفلی و رازیانه

این دمنوش گیاهی ترکیبی از گیاهان دارویی چون نعناع فلفلی، رازیانه و زنجبیل است و نوشیدن آن بعد از وعده های غذایی به رفع سوء هاضمه و نفخ و اسپاسم معده کمک می کند.

نعناع فلفلی – بهبود هضم 

نعناع فلفلی گیاه دارویی مفید برای آرامش عضلات معده و بهبود جریان صفرا است، که بدن از آن برای هضم چربی ها استفاده می کند. در نتیجه، غذا با سرعت بیشتری از معده عبور می کند. البته اگر علائم سوء هاضمه با بیماری ریفلاکس معده مرتبط باشد، نباید از نعناع فلفلی استفاده کرد زیرا موجب تحریک اسید معده می شود.
چندین مطالعه نشان می دهد که نعناع فلفلی نفخ و اسپاسم و گاز معده را از بین می برد و می تواند برای درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر که شامل درد، نفخ، گاز و اسهال است موثر باشد.

رازیانه – ضد نفخ و اسپاسم

دانه رازیانه یک ضد التهاب قوی است که به تسکین ورم روده و بهبود هضم غذا کمک می کند. آنتول موجود در این گیاه عضلات روده را شل کرده و به جلوگیری از یبوست، گاز معده و روده و همچنین ریفلاکس اسید معده کمک می کند.

طرز تهیه دمنوش نعناع فلفلی و رازیانه

مواد مورنیاز برای تهیه یک لیوان دمنوش 

 • نعناع فلفلی 1 قاشق مرباخوری

 • دانه رازیانه 1 قاشق مرباخوری

 • ریشه زنجبیل 1 اسلایس نازک

 • عسل 1 قاشق چایخوری (دلخواه)

طرز تهیه 

همه این گیاهان دارویی را به همراه یک لیوان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 15 الی 20 دقیقه دم کرده و یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

 

برای مشاوره و خرید

گیاهان دارویی کمیاب

با بالاترین کیفیت

در فروشگاه آنلاین مرهم طب

با شماره های زیر تماس بگیرید :

09123764807

02144640622

یا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

 

خرید گیاهان دارویی کمیاب

 

 • دمنوش گیاهی برای درمان سریع نفخ معده و روده

این دمنوش گیاهی معطر، ترکیبی از گیاهان دارویی چون گشنیز، بابونه، بادرنجبویه و نعناع فلفلی است که به سرعت گاز معده و روده را تسکین میدهد.
در این دمنوش قوی ترین گیاهان دارویی برای درمان نفخ و اسپاسم وجود دارند که به سرعت گاز و نفخ ناشی از خوردن برخی از غذا ها را بهبود می بخشند.
گشنیز آنزیم های گوارشی را تحریک می کند و در نتیجه به بهبود عملکرد هضم غذا کمک خواهد کرد.

طرز تهیه دمنوش ترکیبی برای درمان سریع نفخ و اسپاسم

مواد مورد نیاز برای تهیه 1 لیوان دمنوش

گل بابونه شیرازی 1 قاشق مرباخوری
تخم گشنیز 1 قاشق مرباخوری
بادرنجبویه 1 قاشق مرباخوری
نعناع فلفلی 1 قاشق مرباخوری
عسل 1 قاشق چایخوری (دلخواه)

طرز تهیه 

همه این گیاهان دارویی را به همراه یک لیوان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 15 الی 20 دقیقه دم کرده و یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

 • دمنوش گیاهی پروبیوتیک گل قاصدک

این دمنوش گیاهی ترکیبی از گل قاصدک، زنجبیل، دارچین و هل است که به سلامت باکتری های مفید در معده و روده کمک می کند و در نتیجه منجر به هضم بهتر غذا در معده و روده می شود.

 

 

مفهوم پروبیوتیک

بسیاری از باکتری هایی که در معده و روده وجود دارند برای هضم غذا مفید هستند که به آن ها پروبیوتیک گفته می شود. این باکتری ها علاوه بر کمک به هضم غذا، به تولید ویتامین و آنتی بیوتیک های مختلف نیز کمک می کنند و در کل برای بدن مفید هستند و بودنشان در معده و روده الزامی است.

گل قاصدک – اشتها آور و بهبود هضم

گل و ریشه قاصدک در طب سنتی به عنوان یک گیاه دارویی موثر برای دستگاه گوارش شناخته می شود. بسیاری از شواهد در این باره نشان می دهند که گل قاصدک به بهبود اشتها و هضم غذا، تسکین بیماری های گوارشی جزئی و رفع یبوست کمک می کند.
گل قاصدک همچنین از التهاب و افزایش آنزیم های کبدی نیز جلوگیری خواهد کرد.

دارچین – رفع سوء هاضمه

محققان در دانشگاه استرالیا به این نتیجه رسیده اند که دارچین به کاهش میزان کربن دی اکسید ناشی از ورود غذا در معده کمک می کند و در نتیجه منجر به هضم بهتر غذا و جلوگیری از تجمع گاز در معده و روده می شود. دارچین از دیواره معده و روده کوچک محافظت می کند و باکتری های مضر در روده را نیز از بین می برد. از دیگر خواص دارچین برای دستگاه گوارش از بین بردن نفخ و اسپاسم بعد از خوردن برخی از غذا ها است.

هل – ضد نفخ و اسپاسم

هزاران سال است که در طب سنتی برای کمک به هضم بهتر غذا، تسکین ناراحتی های گوارشی، حالت تهوع و استفراغ از دانه هل در تهیه انواع دمنوش و مکمل استفاده می شود. هل همچنین دارای آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که از بروز هرگونه التهاب جلوگیری کرده و نفخ و اسپاسم را نیز از بین می برد.

طرز تهیه دمنوش گیاهی پروبیوتیک 

 • مواد مورد نیاز برای تهیه یک لیوان دمنوش

 • گل قاصدک 1 قاشق مرباخوری

 • هل 1 عدد

 • چوب دارچین 1 تکه 

 • زنجبیل 1 اسلایس نازک

 • عسل 1 قاشق چایخوری (دلخواه)

طرز تهیه

همه این گیاهان دارویی را به همراه یک لیوان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 15 الی 20 دقیقه دم کرده و یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

 • دمنوش ترکیبی تسکین دهنده مشکلات گوارشی

ترکیبات گیاهی که در این دمنوش وجود دارند به تسکین گاز و نفخ معده و روده، بهبود هضم غذا و تقویت دستگاه گوارش کمک می کنند. این دمنوش معمولا در کشور هند تهیه می شود و در آن جا طرفداران زیادی دارد.
دانه رازیانه، دانه زیره سبز، دانه زنیان، عناب، دانه فلفل سیاه، ریحان، ریشه زنجبیل و بادیان ستاره ای ترکیبات این دمنوش معجزه گر برای دستگاه گوارش هستند و به دلیل طبع گرمی که اغلب این ترکیبات دارند، سردی و بلغم اضافه را از معده دفع کرده و به درمان مشکلات گوارشی بعد از خوردن غذا کمک می کنند.

 

 

زیره سبز – بهبود هضم 

زیره گیاه دارویی مفید برای بهبود هضم، نفخ و اسپاسم، لاغری و کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی و کاهش کلسترول است. 
زیره طبیعت گرمی دارد و ورم و اسپاسم معده و روده را از بین می برد. بنابراین یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار برای برطرف کردن مشکلات گوارشی است.

زنیان – ضد نفخ و اسپاسم

آنزیم های فعالی که در گیاه زنیان وجود دارند، جریان اسید معده را بهبود می بخشند و می توانند به رفع سوء هاضمه و درمان نفخ و اسپاسم کمک کنند. زنیان همچنین برای درمان زخم معده، مری و روده نیز موثر می باشد.

عناب – ضد باکتری و انگل

عناب میوه ای اشتها آور است که از نفخ و اسپاسم و انگل و باکتری های مضر در روده جلوگیری می کند. این میوه پر خاصیت اسهال را برطرف می کند و اگر با فلفل ترکیب شود عملکرد هضم را بهبود می بخشد. 

فلفل سیاه – بهبود هضم و جذب غذا

فلفل سیاه به تحریک اسید کلریدریک در معده کمک می کند، بنابراین معده غذا هایی را که شما می خورید را بهتر هضم و جذب می کند. این ماده دارای خواص تسکین دهنده است که به کاهش ناراحتی های دستگاه گوارش و تجمع گاز در معده و روده کمک می کند.

ریحان – اشتها آور

در طب سنتی از ریحان معمولاً برای مشکلات معده مانند اسپاسم، از دست دادن اشتها، گازهای روده ای، اسهال، یبوست و بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش استفاده می شود. در غذاها نیز، ریحان برای افزایش عطر و طعم کاربرد دارد.

بادیان ستاره ای – ضد نفخ و یبوست

بادیان ستاره ای در طب سنتی برای بهبود هضم غذا، تسکین گرفتگی و نفخ، کاهش حالت تهوع، یبوست و رفع سوء هاضمه شناخته شده است. این گیاه دارویی همچنین یکی از ترکیبات اصلی در چای محبوب ماسالا می باشد.

طرز تهیه دمنوش ترکیبی تسکین دهنده مشکلات گوارشی

مواد مورد نیاز برای تهیه یک لیوان دمنوش

 • دانه رازیانه ½ قاشق مرباخوری

 • زنیان ½ قاشق مرباخوری

 • زیره سبز ½ قاشق مرباخوری

 • ریشه جینسینگ 1 اسلایس نازک

 • دانه فلفل سیاه ½ قاشق مرباخوری

 • بادیان ستاره ای ½ قاشق مرباخوری

 • عناب (دلخواه) 1 عدد 

 • ریحان 2 الی 3 برگ

 • عسل 1 قاشق چایخوری (دلخواه)

طرز تهیه

همه این گیاهان دارویی را به همراه یک لیوان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 15 الی 20 دقیقه دم کرده و یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کنید.

شما می توانید در صورت داشتن مشکلات گوارشی از جمله نفخ و اسپاسم، سوء هاضمه و درد معده، حالت تهوع، یبوست، اسهال و .. از دمنوش های گیاهی ترکیبی گفته شده استفاده کرده و در سریع ترین زمان نتایج شگفت انگیز آن ها را بر روی تسکین مشکلات گوارشی خود مشاهده کنید. 

احتیاط و منع مصرف دمنوش های گیاهی 

افرادی که دارای طبع گرم و خشک هستند در مصرف این دمنوش های گیاهی احتیاط کنند.
در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از گیاهان دارویی موجود در ترکیبات دمنوش های گیاهی گفته شده، از مصرف آن دمنوش خودداری کنید.