مقدمه... 

اگر می خواهید تعادل و نشاط بیشتری در زندگی خود ایجاد کنید، به 10 نکته زیر که در طب سنتی چینی به آن تاکید شده است عمل کنید. با مرهم طب همراه باشید تا در ادامه به بررسی این نکات بپردازیم.

علت برتری این نکات: آنها فوق العاده ساده هستند و شما می توانید از امروز انجام آن هارا شروع کنید!

طب سنتی چینی چیست؟

طب سنتی چینی یک چهارچوب پیچیده از خرد باستانی است که باعث نشاط و تعادل ذهن، بدن و روح می شود. هزاران سال است که استفاده از نسخه های طب سنتی، باعث افزایش نشاط و کمک به حداقل رساندن مشکلات و بیماری های جسمی و روانی می شود.

در حالی که مطالعه و آگاهی در رابطه با طب سنتی چینی بسیار پیچیده است، چندین نکته ساده در مورد سلامتی وجود دارد که می توانید به راحتی با عمل کردن به آن ها سلامت جسم و روح خود را تقویت کنید. 

از جمله این اصول می توان به عادات خواب مناسب، گرم نگه داشتن مناطق خاصی از بدن، زندگی و تغذیه متناسب با فصول سال، تغذیه کافی، گیاهان دارویی و دمنوش ها، فعالیت منظم روزانه، تنفس و درمان طب سوزنی اشاره کرد.

 

 

10 نکته اساسی که طب سنتی چینی به انجام آن تاکید می کند :

 1. زودتر بخوابید

در حالی که استراحت و هدف قرار دادن هشت ساعت خواب مهم است و به عنوان اولویت اول قرار دارد، اما زمانی که شما به خواب می روید نیز، در دریافت فواید سلامتی از خواب نقش مهمی دارد.

با توجه به اینکه طول یک شبانه روز 24 ساعت است، ایده آل است که حدود ساعت 10 تا 10:30 شب در رختخواب باشید.
خواب زمان حساسی برای استراحت و بازیابی بدن است. در طب سنتی چینی، خوابیدن بین ساعات 11 شب تا 3 صبح به تقویت کبد و کیسه صفرا کمک زیادی می کند.
علاوه بر این، اینکه حداقل یک ساعت قبل از خواب از دستگاه های الکترونیکی مانند تبلت و گوشی های تلفن همراه دور بمانید را مرتبا تمرین کنید تا اطمینان حاصل کنید که تأثیر نور آبی، شما را از یک خواب آرام دور نمی کند.

برای مشاوره و خرید

محصولات گیاهی طب سنتی

از فروشگاه آنلاین مرهم طب

 


با شماره های زیر تماس بگیرید :

09123764807

02144640622

یا بر روی دکمه زیر کلیک کنید

 

خرید محصولات گیاهی طب سنتی
 1. شال گردن را فراموش نکنید

در طب سنتی چینی گردن اندام حساسی از بدن انسان است و در برابر عناصری مانند باد و سرما آسیب پذیر است. همچنین ممکن است از طریق گردن، اندام های دیگر در معرض عوامل بیماری زا قرار بگیرند.
برای تقویت و داشتن یک سیستم ایمنی سالم، طب سنتی چینی معتقد است که قبل از بیرون آمدن از خانه باید گردن خود را با یک روسری یا پارچه مناسب بپوشانید و از تماس هوای سرد با گردن خودداری کنید. 
اگر در محیط هایی با جریان ثابت جریان هوا مانند فضاهای اداری، قطارها و.. قرار دارید، همیشه یک روسری یا شال گردن سبک همراه خود داشته باشید.

 1. پاها را گرم نگه دارید

گرم نگه داشتن پاها فقط برای راحتی نیست. در طب سنتی چینی، نقاط  طب سوزنی زیادی بر روی پا قرار دارد. این نصف النهارها تعادل ظریف بدن را حفظ می کنند و ممکن است تحت تأثیر دمای سرد قرار بگیرند.
بنابراین برای حمایت از جریان مناسب از طریق این نصف النهارها، پاها را (مخصوصاً کسانی که در دوره قاعدگی قرار دارند) پوشانده و گرم نگه دارید. گرچه ممکن است در ماه های تابستان گرم نگه داشتن پاها ضرورتی نداشته باشد، اما تئوری طب سنتی چینی بر پوشاندن و گرم نگه داشتن پاها برای سالم نگه داشتن اندام های داخلی بدن، تأکید دارد.

 1. غذا های گرم و پخته را استفاده کنید

گرم نگه داشتن ادام های داخلی بدن، به همان اندازه گرم نگه داشتن بدن از بیرون مهم و ضروری است. در طب سنتی چینی، توجه به ماهیت غذایی که می خوریم، برای تحقق این امر بسیار مهم است.

غذاهای سرد و خام مانند سبزیجات خام، اسموتی ها، سالادها و بستنی ها ممکن است عملکرد دستگاه گوارش و هضم غذا را مختل کنند.
غذای سرد طبعاً ممکن است برای همه دردسر ایجاد کند، اما اگر به طور مرتب نفخ و ناراحتی گوارشی را تجربه می کنید، طب سنتی توصیه می کند به جای سبزیجات و غذا های خام و سرد، سبزیجات سبک و پخته یا بخارپز و غذاهای گرم استفاده کنید.

بعلاوه، پزشکان طب سنتی توصیه میکنند که به جای نوشیدنی های سرد و یخ زده، آبی که به دمای اتاق رسیده است انتخاب شود. این پیشنهادات در ماه های سرد زمستان که بدن برای تجزیه این مواد غذایی به انرژی بیشتری نیاز دارد، بسیار مهم است.

 1. فعالیت روزانه و منظم

در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که بی تحرکی منجر به عدم تعادل و درد می شود.
بدن ما برای سالم و متعادل بودن باید حرکت کند و فعالیت داشته باشد. بویژه در این روز ها که بیشتر اوقات، بسیار کم تحرک هستیم و بیشتر زمان خود را در پشت میز کار یا بر روی مبل در حال تماشای تلویزیون به سر می بریم.

بهترین ورزش های روزانه در طب سنتی

طب سنتی چینی بر حرکت و فعالیت آرام، منظم و روزمره برای بهبود خلق و خو و سلامتی جسمی تأکید دارد. حرکات و فعالیت های بدنی که از این طبیعت ملایم و پایدار حمایت می کنند، مانند تای چی، یوگا، چیگونگ، پیاده روی، کشش و دویدن سبک به مدت 30 تا 45 دقیقه در روز بهترین گزینه هستند.

به دلیل مشغله زیاد در سبک زندگی مدرن، غالباً فعالیت های شدید و پیچیده را انتخاب می کنیم. اگرچه این نوع ورزش ها به دستیابی به اهداف کوتاه مدت کمک می کنند، اما طب سنتی چینی یک نوع فعالیت و حرکت پایدارتر مانند یوگا را در طول روز توصیه می کند.

 1. به صورت فصلی غذا بخورید

زندگی هماهنگ با چهار فصل سال، دور از مفهوم جدید است اما برای سلامتی انسان و سیاره ما همچنان مهم است. یکی از اساسی ترین راه هایی که بدن انسان انرژی حیاتی را دریافت میکند، دریافت مواد مغذی از زمین است.

در طب سنتی چینی، نوع خاصی از انرژی وجود دارد که فقط از مواد غذایی قابل دریافت است. به همین دلیل پیروی از یک رژیم غذایی متعادل برای سلامتی ضروری است.
برای افزایش پتانسیل غذا و تأمین سوخت بدن، پزشکان طب سنتی توصیه می کنند که افراد باید، غذاها و خوراکی های مخصوص همان فصلی که در آن قرار دارند را بخورند. 

 1. گرما را به سرما ترجیح دهید

به زمانی فکر کنید که در فصل پاییز و زمستان بیرون می رفتید. واکنش ناخودآگاه بدن در پاسخ به هوای سرد، تنش عضلات و کشیده شدن بدن به سمت داخل است.
هنگام تلاش برای بهبود دردهای عضلانی، گرما اغلب مفیدتر از سرما است. استفاده از کمپرس گرم در دردها و گرفتگی های عضلانی، می تواند به تقویت گردش خون در عضلات و در نتیجه بهبود و تسکین درد کمک کند.

پزشکان طب سنتی معتقدند، اگرچه کمپرس یخ به دلیل داشتن توانایی بی حسی، ممکن است به طور موقت درد را تسکین دهد، اما اغلب انقباض عضله برای بهبودی مناسب نیست. استفاده از کمپرس یخ تنها برای آسیب هایی مانند آسیب حاد و ضربه ای که بر اثر آن تورم و قرمزی در منطقه ای از پوست بوجود آمده باشد کاربرد دارد.

 1. چای و دمنوش های گیاهی بنوشید

گیاه شناسی شاخه ای از طب سنتی چین است که از فرمول و نسخه های گیاهی برای کمک به سلامت جسم و روح استفاده می کند. غالباً این گیاهان دارویی به صورت چای و دمنوش مصرف می شوند.
در حالی که طب سوزنی با برقراری ارتباط با بدن کار می کند، گیاهان به عنوان عناصر سازنده در نظر گرفته می شوند که از توانایی بدن در ایجاد تغییر پشتیبانی می کنند.

تمام گیاهان عملکردهای مختلفی دارند و به صورت انفرادی یا ترکیبی برای حمایت از جسم و روان استفاده می شوند. گیاهان و دمنوش های رایج و قابل استفاده شامل دمنوش زنجبیل یا نعناع فلفلی برای تقویت دستگاه گوارش و هضم غذا توسط معده و روده و همچنین دمنوش دارچین برای حمایت از گردش خون است.

 

 

چای و دمنوش های گیاهی در طب سنتی به عنوان "دمنوش های گرم کننده" و "دمنوش های خنک کننده" طبقه بندی می شوند و هیچ ارتباطی با داغ یا سرد بودن آنها ندارد. البته این بیشتر در مورد چای صادق است. به عنوان مثال، چای سبز و چای سفید به دلیل طبعی که دارند معمولاً خنک کننده قلمداد می شوند و برای استفاده در فصل بهار و تابستان ایده آل هستند. از طرف دیگر، چای سیاه و چای اولانگ گرم کننده هستند، بنابراین برای ماه های سردتر توصیه می شوند.

معرفی دمنوش های ترکیبی مرهم طب 

 • دمنوش آرامش بخش 

دمنوش آرامش بخش مرهم طب ترکیبی از چندین نوع گیاه دارویی از جمله گل گاوزبان، به لیمو، اسطوخودوس، بهارنارنج، چای ترش و ... است که به عنوان یکی از بهترین دمنوش های تقویت اعصاب به رفع مشکلات بی خوابی، رفع استرس و اضطراب، بهبود افسردگی و همچنین درمان سردرد های میگرنی کمک میکند.

 • دمنوش انرژی زا 

دمنوش انرژی زا ترکیبی از گیاهان دارویی انرژی زا از جمله گل سرخ، چای به، هل، بهارنارنج، دارچین، زنجبیل و .. است که به افزایش انرژی، چربی سوزی، بهبود جریان خون، رفع گرفتگی ها و افزایش نشاط کمک میکند.

 • دمنوش تناسب

دمنوش تناسب یا همان دمنوش لاغری مرهم طب برای افزایش متابولیسم و چربی سوزی بسیار مفید است و به کاهش اشتها و ریزه خواری، رفع یبوست و نفخ، کاهش کلسترول و چربی خون و بهبود عملکرد هضم غذا کمک میکند. دمنوش لاغری ترکیبی از چای سبز، سنا مکی، گل سرخ، چای ترش، زیره و .. است.

 • دمنوش سلامت 

دمنوش سلامت همانطور که از اسمش پیداست به تقویت سیستم ایمنی، برطرف کردن التهاب و عفونت های سیستم تنفسی و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا کمک میکند و بهترین دمنوش برای فصول سرد سال است. این دمنوش ترکیبی از گیاهان دارویی از جمله برگ آویشن، گل بابونه، پونه کوهی، پرسیاوشان، گل پنیرک و ... است.

 

 

نکته : یادگیری انتخاب چای و دمنوش مناسب فصل می تواند به ایجاد تعادل درونی بدن کمک کند.

 1. در طبیعت نفس بکشید

در تئوری طب سنتی چینی، هوایی که تنفس می کنیم، انرژی حیاتی بدن ما را تامین می کند.

در حالی که تنفس یک عمل غیر ارادی در بدن است، اما بیشتر مواقع ما، دم و بازدم های عمیقی را که بدن ما هوس می کند و به آن نیاز دارد، انجام نمی دهیم.

یک روش عالی برای تمرین تنفس ترمیمی، انجام یک تمرین مدیتیشن روزانه است که با کاهش سرعت تنفس و آرام کردن ذهن، از سلامت روحی و جسمی شما حمایت می کند. اگر در شهر زندگی می کنید، سعی کنید فضای سبزی پیدا کنید و تنفس عمیق را در فضای باز تمرین کنید. تحقیقات نشان می دهد که گذراندن وقت در طبیعت از بسیاری جهات بر سلامتی جسمی و روحی ما تأثیر مثبت دارد.

 1. طب سوزنی و طب فشاری

عمل طب سوزنی و طب فشاری، روح و روان را برای ایجاد تعادل در بدن، درمان می کند. در طب سوزنی از سوزن های استریل و یکبار مصرف برای تحریک و ایجاد تغییر در نقاط خاصی از بدن استفاده می شود در حالی که طب فشاری از فشار ملایم برای تحریک همان نقاط از بدن استفاده می کند.
این نوع از درمان از طریق انتقال دهنده های عصبی  و هورمون ها با بدن ارتباط برقرار می کند تا از تغییرات سیستمیک، که به بدن امکان خود ترمیم شدن را می دهد، حمایت کند.

 


در طب سنتی، طب سوزنی عمدتاً به عنوان داروی پیشگیری شناخته می شود. امروزه طب سنتی افراد را به جلسات منظم طب سوزنی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری تشویق می کند. اما بسیاری از افراد به دنبال درمان برای کمک به بدن برای بهبود شرایط و بیماری خاص از طریق طب سوزنی و طب فشاری هستند.

 

 

سخن پایانی

اینها فقط 10 اصل اساسی است که قرن ها برای حمایت از سلامت جسم و روان در طب سنتی چینی استفاده می شده است.

این نکات هرچند که ساده هستند، اما نیازهای اساسی و مهم بدن را برطرف می کنند و از سیستم منحصر به فرد و پیچیده بدن انسان حمایت خواهند کرد. درواقع از فعالیت بدنی منظم گرفته تا تغذیه سالم و داروهای گیاهی، برای تقویت نیروی حیات در بدن در نظر گرفته شده اند.