خواص درمانی ارده از نگاه طب سنتی 

 ارده چیست ؟


ارده یا طحینه از دانه‌ های کنجد تفت داده شده و کوبیده شده به دست می‌آید. ارده خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی به ویژه صبحانه است. ارده را به طرق مختلفی می‌توان مصرف نمود. می‌توان آن را به صورت خالص و بدون هیچگونه افزودنی با نان مصرف کرد یا از شیرین کننده های طبیعی از قبیل عسل، شیره خرما، شیره انگور و یا مربا استفاده کرد.

ارده در طب سنتی ایران جایگاه ویژه ای دارد و آز آن برای درمان بسیاری از بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

 

خواص درمانی ارده کنجد عبارتند از :

 

انرژی زا :

خاصیت اصلی ارده ، انرژی زا بودن آن است و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می شود. همچنین برای ورزشکاران , کودکان کم وزن و بی اشتها , افراد لاغر و افراد مسن, ماده غذایی بسیار مقوی به شمار می آید.

 

کاهش چربی خون : 

مصرف میزان متناسب و متعادلی از ارده در طول هفته و ماه سبب کاهش کلسترول بد خون و افزایش سطح چربی خوب خون یا همان HDL می شود.

 

تامین کلسیم :

ارده منبع بسیار خوبی برای تامین کلسیم بدن است وسبب استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها می شود.

 

ملین :

مصرف ارده سبب نرم شدن و تسهیل کار روده ها می شود و از این رو از یبوست پیشگیری می کند.

 

پیشگیری از سرطان :

در دانه کنجد و مواد غذایی حاصل از آن آنتی اکسیدان های فراوان موجود است که وجود این آنتی اکسیدان ها از بروز سرطان در بدن پیشگیری می کند.

 

بیماری های رحم :

ارده به لحاظ مواد مغذی که در خود دارد مانند انواع ویتامین ها , اسید فولیک, کلسیم, منیزیم , فسفر , آهن , روی , پتاسیم و منگنز به درمان و پیشگیری بیماری های رحم در بانوان کمک شایانی می کند.

 

رفع کم خونی :

مصرف ارده به همراه شیره انگور به ویژه برای افرادی که مبتلا به کم خونی هستند بسیار مفید خواهد بود.

 

درد استخوان و مفاصل :

ارده به دلیل تامین کلسیم مورد نیاز استخوان ها و نیز طبع گرم آن موجب تسکین درد مفاصل و استخوان ها می گردد.

 

تقویت نیروی جنسی :

مصرف ارده در افراد سرد مزاج برای تقویت میل و قوای جنسی موثر بوده و در افراد گرم مزاج باعث افزایش قوای جنسی می شود. 

 

ارده و لاغری :

مصرف ارده در سردمزاجان سبب کاهش وزن و لاغری آنها خواهد شد زیرا خوردن یک تا دو قاشق ارده پیش از وعده غذایی اشتها را کم می کند و باعث می شود که فرد غذای کمتری بخورد و لاغرتر شود.

 

نکته :

ارده کنجد بسیار انرژی زا می باشد و در صورت مصرف بیش از حد و عدم تحرک سبب چاقی و اضافه وزن خواهد شد. میزان استفاده از این ماده مغذی 1 تا 2 قاشق غذا خوری به ویژه در وعده صبحانه می باشد.