جینسینگ یک آداپتوژن مفید :

 

آداپتوژن چیست ؟

آداپتوژن ماده ای بی ضرر است که نقش تعدیل کننده در بدن ایفا می کند، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هرچیزی که در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود.

مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و کم است ؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یک ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده ای شبیه آنتی اکسیدان ها دارد. البته در جینسینگ مواد آنتی اکسیدان نیز موجود است که خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریک می کند.

ریشه جینسینگ با طبیعت گرم و خشک شاید معروفترین داروهای چینی باشد که از دوران کهن تاریخ تا حال همواره آثار شفابخش آن مورد توجه حکمای طب سنتی قرار داشته است و دارد. از نظر خواص به طور کلی ، نیروبخش ، مقوی ، محرک ، بادشکن و نرم کننده می باشد. بررسی های زیادی روی این ریشه به عمل آمده که به اسرار شفابخش آن در موارد معالجه قطعی بی نظمی های عصبی ، کم خونی ، ضعف ، کمبود تعرق و بی نظمی تنفس ، فراموشی و آلزایمر ، تشنگی مداوم ، بی میلی جنسی ، خستگی شدید ، سوء هاضمه ، دردهای ناحیه قلب و تهوع و … پی برده شود. خوراک آن نیرو و توانایی ایجاد می کند تا در دوران نقاهت پس از بیماری، بی نظمی های غده های بدن و ضعف اعصاب از بین رود و کار طبیعی و شفادهنده آنها اعاده گردد. متابولیسم قندها و هیدراتهای کربن در بدن را منظم می کند و موجب می شود که مصرف اکسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد و برای آرام کردن اشخاصی که ناراحتی های روانی دارند ، بسیار نافع است و یک نوع مسکن موثر برای مغز می باشد و به عنوان تقویت کننده ، محرک ، کاهنده قند خون و کلسترول خون ، تقویت کننده و محرک دستگاه ایمنی بدن به کار برده می شود. این گیاه داروی خوبی برای ریه ها می باشد و مشکلات و بیماری های مزمن ریه را به سرعت بهبود می بخشد.

 

 خواص جینسینگ :

1- تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر

2- افزایش قدرت جسمانی و تقویت کننده عمومی بدن

3- موثر جهت کاهش اضطراب و استرس

4- درمان ناتوانی های جنسی در بین زوجین٬ رفع بی میلی جنسی و تقویت قوای جنسی

5- تقویت کننده سیستم ایمنی بدن در مواجهه با بیماریها

6- درمان سردرد٬ بی خوابی٬ بدخوابی و رفع خستگی

7- سرشار از آنتی اکسیدان ها و کاهش و تعدیل عوارض پیری و فرسودگی

8- تعدیل عوارض ناشی از یائسگی در زنان

9- پیشگیری از سرطان

10- تنظیم ضربان قلب و فشار خون

11- تنظیم سوخت و ساز بدن٬ کاهش تری گلیسریدها (در صورت بالا بودن HDL خون)  و تنظیم سطح قند خون

12- مفید برای عملکرد کبد به جهت وجود نیمه هادی ژرمانیوم در ریشه گیاه جینسینگ و افزایش اثرات دی هیدروژنی آن

13- پیشگیری از بروز بیماریهای ریوی و ایجاد تومور ها با مصرف جینسینگ و چای آن

 

نحوه مصرف جینسینگ :

1- ریشه جینسینگ را خرد کرده و می توان روزانه 2 گرم از آن را با یک فنجان آب گرم (80 درجه سانتی گراد) به مدت 20 دقیقه دم کرده و با کمی عسل طبیعی میل شود.

2- 50 گرم ریشه جینسینگ را آسیاب کرده و با نیم کیلو عسل طبیعی مخلوط کرده و هر روز 1 قاشق مربا خوری میل شود.

3- ریشه جینسینگ را آسیاب کرده و در کپسول های خالی ریخته و روزانه 1 الی 2 عدد میل شود.

 

  موارد احتیاط و منع مصرف :

 افراد مبتلا به بی خوابی، زنان باردار و شیرده (جینسینگ شبیه هورمون استروژن عمل می کند)، مبتلایان به فشار خون بالا و کسانی که آسپیرین، وارفارین و داروهای کاهش دهنده فشار خون مصرف می کنند، نباید جینسینگ مصرف کنند.