درمان خارپاشنه با طب سنتی

نوشته شده توسط marham 2014/09/15 12:06:26 0 نظرات

درمان خارپاشنه با طب سنتی :

 

خارپاشنه‌ یك‌ زائده‌‌ استخوانی‌ است که در پاشنه‌‌ی پا به وجود می‌آید و باعث‌ درد و مشكل‌ در راه‌ رفتن‌ می‌شود. این بیماری علامت خاصی ندارد اما درد درکف‌ پاشنه‌‌ پا به‌ شکل خود به‌ خودی‌ یا در اثر فشار آوردن‌ می‌تواند شما را آگاه کند که گرفتار این مشکل شده‌اید. به غیر از تغییر طبع، استرس‌، آسیب‌ به‌ بافت‌ پاشنه‌ پا كه‌ منجر به‌ التهاب‌ و استخوانی‌ شدن‌ رباط‌ های‌ كف‌ پا می‌شود، دویدن‌، ایستادن‌ به‌ مدت‌ طولانی، چاقی‌ و راه رفتن زیاد نیز در ایجاد خارپاشنه موثرند.

 

خارپاشنه از نگاه طب سنتی

خارپاشنه، نتیجه‌ حضور اخلاط بلغمی و سوداوی در کف پا به خصوص پاشنه‌ پاست. درحقیقت حضور نزله‌ سوداوی و بلغمی در پایین تنه به خصوص در سمت راست، باعث می‌شود خون کثیف به حدی قوی عمل کند که در کنار استخوان و پوست، هم‌زیست شده و به دیواره‌ پاشنه‌ پا بچسبد. طبق یک قانون، معمولا هر دردی که در شب و با استراحت بیشتر شود و با فعالیت، گرم‌کردن و مانند آن کمتر شود، درد و بیماری سرد است و راه درمان آن، استفاده از گرماست. درمان خارپاشنه در طب سنتی نیز بر اساس همین اصل استوار است.


دلیل بروز خارپاشنه

برای درمان هر بیماری باید اول دلیل آن را دانست. یکی از دلایل اصلی درد پاشنه‌ی پا به خصوص اگر از نوعی است که اول صبح بیشتر است و به مرور کاهش پیدا می‌کند، عادات بدغذایی است که مهم‌ترین آن‌ها دیر شام خوردن و دیر خوابیدن (البته با فاصله‌ی کم از غذا) است. مدتی این نکته‌ی مهم را رعایت و تاثیر آن را بر درد پاشنه بررسی کنید؛ یعنی ساعت هفت شب شام بخورید و ساعت ده بخوابید.
دیر غذا خوردن و خوابیدن روی غذا، منجر به بد هضمی و تولید مواد نامناسب در بدن می‌شود که در قسمت‌های مختلف از جمله پاشنه‌ها تجمع می‌کنند و حتی می‌توانند به تدریج در بعضی افراد باعث ایجاد خارپاشنه شوند.

 

روش های درمان خارپاشنه :

1- ماساژ

یکی از بهترین راه‌ها برای درمان خارپاشنه‌ی پا و درمان درد کف پا، ماساژ اطراف تاندون آشیل با یک روغن گرم (روغن عرق النسا، روغن زیتون، روغن سیاه‌دانه، روغن کنجد، روغن شترمرغ، روغن کوهان شتر و…) است.
اگر درد و ورم زیاد است، شب‌ها یک لایه دنبه‌ی گوسفند را روی پاشنه گذاشته و ببندید. بهتر است ماساژ، شب‌ها قبل از خواب انجام شود و تا جذب کامل روغن به پوست ادامه پیدا کند. اضافه کردن کمی فلفل، دارچین یا زنجبیل به روغن و کشیدن یک پلاستیک فریزر روی محل ماساژ، اثر درمانی را بیشتر می‌کند. معمولا کاهش درد از همان روز اول مشخص است و کم‌کم بیشتر می‌شود‌.‌ در بیشتر موارد تداوم روغن‌مالی، به‌ تنهایی بیماری را درمان می‌کند.


2- گرم نگه ‌داشتن موضعی

به‌ جای استفاده از پدهای معمول، تکه‌های پشم در کفش خود و زیر پاشنه‌ پای‌تان قرار دهید و تاثیر مثبت آن را ببینید. پوشیدن جوراب پشمی، استفاده از کرسی در فصل سرما و ایستادن روی آجر داغ هم راه‌های مناسبی برای درمان این ناراحتی هستند.


3- حجامت یا زالو درمانی

حجامت و زالو درمانی با کاهش سریع التهاب در پاشنه، باعث از بین رفتن بیماری می‌شوند. بیشتر مواقع، یک‌بار زالو انداختن یا حجامت کافی است، اما در صورت ضرورت باید تکرار شود. محل انجام حجامت یا زالواندازی می‌تواند دو طرف تاندون آشیل (به‌ویژه سمت داخل پا) باشد. به یاد داشته باشید اگر پاک‌سازی قبلی انجام نشده باشد، ممکن است بیماری پس از مدت کوتاهی دوباره عود کند.


4- پرهیز از مصرف غذاهای سرد

خارپاشنه‌ پا بیماری سردی است، بنابراین اگر بیمار از غذاهای گرم استفاده کند، بیماری زودتر درمان می‌شود. برای مثال، تداوم در مصرف سیر، درد خارپاشنه را بهبود خواهد داد. بنابر همین نکته، مصرف غذاهای سرد از جمله لبنیات برای بیمار مضر است. از آبزن بومادران یا اسطوخدوس هم می‌توانید استفاده کنید. می‌توانید پاها را داخل جوشانده‌ این گیاهان قرار دهید.


5- استفاده از کفش مناسب

نکته‌ی مهم دیگر برای کاهش درد این است که باید دمپایی‌های رو فرشی و کفش‌هایی به پا کنید که کاملا به پا چسبیده باشند و هنگام گام برداشتن از پا جدا نشوند زیرا ضربه خوردن به پا باعث تشدید التهاب و جذب مواد بیشتر به آن ناحیه می‌شود. توصیه می شود از کفش نیم پوتین استفاده کنید.


6- رفع یبوست

وجود یبوست باعث تشدید علایم این ناراحتی می‌شود؛ بنابراین باید نسبت به رفع آن به شکل صحیح اقدام کرد. البته مصرف مواد غذایی که از ایجاد یبوست جلوگیری می‌کنند نیز کمک‌ کننده است.

7- کاهش اضافه وزن

توصیه میشود با محدود کردن مصرف مواد نشاسته ای( نان سفید، برنج، ماکارونی )، چربیها، شیرینی جات قنادی، نوشابه های گازدار، فست فودها و کنسروها و همچنین استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه های تازه، نان های سبوس دار به همراه ورزش مناسب نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایید.

 

نکته آخر : تسكين درد خارپاشنه با‌ استفاده از كفه‌ های طبی نرم، موجب رشدِ خار پاشنه مي‌شود و پيشنهاد جالبي نيست و اصولاً تسكين درد ، درمان نيست بلكه فكر چاره را به تأخير مي‌اندازد.

 

ارسال یک نظر