همه چیز درباره میگرن :

 

علائم سردرد میگرنی

داشتن درد چشم‌ها، پیشانی و شقیقه‌ها بارزترین نشانه‌ شروع سردرد میگرنی است. همچنین فرد مبتلا ممکن است نسبت به نور، صدا یا حرکت و غیره حساس شود.

علت سردرد میگرنی

میگرن در اثر تورم رگ‌های خونی و اعصاب اطراف مغز که به ساقه‌ مغز مشهور است، ایجاد می‌شود و به نظر می‌رسد یک ماده‌ شیمیایی در مغز در پیدایش آن نقش دارد. علت دیگر اتساع مویرگ‌های خونی مغز است. دلایل و عوامل شکل‌گیری میگرن در جنسیت و طبع از نظر طب سنتی متفاوت هستند وقتی شخص دچار سردرد میگرنی می‌شود ابتدا باید خلط غالب در بدن را در او شناسایی کرد

 

 

اخلاط غالب در سر به ترتیب عبارتند از:

۱- صفرا   2- سودا گرم   3- بلغم   4- سودای سرد

برخی از متخصصان طب سنتی معتقدند بیشتر افرادی که بیماری میگرن دارند، معمولا دارای مزاج سرد هستند و زود عصبی می‌شوند، به همین دلیل تغییراتی در طبع آن‌ها ایجاد می‌شود که می‌توانند زمینه ‌ساز بروز سردردهای میگرنی شود. بنابراین در اولین اقدام درمانی طبع این افراد باید گرم و تر شود. از نظر طب سنتی میگرن دو نوع سرد و گرم دارد و تمام یا نیمی از سر را گرفتار می‌کند.

تشخیص میگرن در مردان

نشانه : تولید شدن نزله‌ها (اخلاط کثیف در بدن) در سر، هجوم صفرا به سمت مغز، کم‌خونی ارثی و ورم روده، کبد چرب، وازکتومی و فعال شدن پروستاتیوم است.

تشخیص میگرن در زنان

نشانه : تولید شدن نزله‌ها (اخلاط کثیف در بدن) در سر، هجوم صفرا به سمت مغز، کم‌خونی ارثی، ورم معده و روده، کبد چرب، تشدید بیماری زنان و تغییرات هورمونی، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری، استفاده IUD ، سزارین و بستن لوله است.

انواع سردرد میگرنی :

1- میگرن عادی: بدون نقطه‌های نورانی و رایج‌ترین نوع میگرن است. بیمارانی که به این نوع میگرن مبتلا هستند معمولا نقطه‌هایی نورانی که خاموش و روشن می‌شوند را به صورت خلط‌ های زیگزاگی می‌بینند.

2- میگرن قاعدگی: به تغییر سطح استروژن‌ در هنگام چرخه‌ قاعدگی زن مربوط است.

3- میگرن شکمی: همراه درد شکمی، حالت تهوع و استفراغ از علائم آن است که تا ۷۲ ساعت ادامه دارد و بیشتر در کودکان دیده می‌شود.

4- میگرن شبکه‌ای: به میگرن چشمی نیز معروف است و با از دست دادن نسبی یا کل دید یکی از چشم‌ها همراه است.

5- میگرن شریان: سردرد در پشت سر احساس می‌شود و مربوط به تغییرات هورمونی است که سرگیجه، تغییر در شنوایی و مشکل در تکلم از علائم آن هستند.

6- میگرن حالتی: نوع نادری است که با سردرد شدید همراه است و سردرد بیش از ۷۲ ساعت به طور انجامد. ممکن است بیمار در بیمارستان بستری شود.

7- میگرن مزمن: سردردهای روزانه است و زمانی اتفاق می‌افتد که میگرن فرد به سردردهای همیشگی تبدیل شود.

8- میگرن افتالمو: به درمان اورژانسی نیاز دارد.ممکن است به از کار افتادگی نسبی اعصاب دخیل در حرکات چشم دچار می‌شوند.

نسخه‌های طب سنتی برای درمان میگرن

1- کاهش ورم مغز و دفع نزله‌های (سرد و گرم) بسیار موثر است. برای این کار می توان از شربت اخلاط ثلاثه برای دفع سودا و بلغم و صفرا زاید استفاده کرد که همچنین به اعتدال اخلاط چهارگانه بدن کمک می کند.

2- در سرد مزاج ها عسل را با آب ولرم ترکیب کنید و بنوشید.

3- پیاده ‌روی مستمر حداقل یک ساعت در روز مفید است.

4- از استعمال دخانیات بپرهیزید.

5- کف انگشتان پاها با روغن زیتون ماساژ دهید.

6- استشمام عطرهای گرم مانند گل یاس یا محمدی یا مریم، پرهیز از بی‌خوابی شبانه

7- از ترکیب دمنوش به لیمو و بابونه و اسطوخدوس برای رفع سر دردهای میگرنی استفاده کنید.

8- پیاز: پیاز رنده شده را روی پیشانی بگذارید سردرد عصبی را درمان می‌‌کند.

9- آویشن با مزاج گرم و خشک بخصوص برای برای سرد مزاج ها بصورت دمنوش همراه عسل میل شود.

10- یک فنجان عرق اسطوخودوس را با همان مقدار عرق سنبل‌الطیب و آب مخلوط کرده و روزی یک تا دو لیوان میل نمایید.

نقش تغذیه در سردرد میگرنی از نظر طب سنتی :

مصرف گوجه فرنگی یا رب، مصرف فست ‌فودها، قند و شکر، ماهی پرورشی، نوشابه‌های رنگی گازدار، میوه‌های ترش، پنیر، روغن نباتی، قرص‌های جنسی شیمیایی، چای پررنگ و … در بروز سردرد میگرن موثر هستند.